Vücudumuzun faaliyetlerini yerine getirebilmesi için metabolizmamızın düzenli çalışması önemlidir. Metabolizmanın yavaşlaması genellikle kilo alımı ile sonuçlanır. Metabolizmanın yavaş çalışmasının göstergeleri, zayıf nabız, düşük tansiyon, yorgunluk, soğuğa karşı dayanıksızlık, kuru saç, kuru cilt ve kabızlıktır. Peki metabolizma nasıl hızlandırılır?

Metabolizma hızını neler etkiler?

 1.  Yaş: Metabolizma hızı, her on senede bir %5 azalır. Yani siz  yaşlandıkça metabolizmanız da yavaşlar.
 2. Genetik Faktörler: Bazı insanların metabolizması doğuştan itibaren daha hızlı çalışır. Erkekler kadınlara göre daha şanslıdır. Çünkü erkeklerin vücudunda kas oranı daha fazladır.
 3. Tiroit bozukluğu: Hipo Troit hastalarının metabolizmaları yavaş çalışır. Metabolizmanın düzenli çalışması için hormon tedavisine ihtiyaçları vardır. 

 Metabolizmanızı düzenli spor yaparak, vücuttaki yağ oranını düşürüp kas oranını artırarak hızlandırabilirsiniz. Bu konuda beslenme alışkanlıklarınız ve yaşam tarzınız da önemlidir.

metabolizmayı hızlandırmak için su için

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Öneriler:

 1. Yaşamınızda spora yer verin: Yüzmek, koşmak, tempolu yürümek, dans, bisiklete binmek gibi aerobik çalışmalar yapın. Bu çalışmaların süresi yarım saatten az olmasın. Ayrıca ağırlık kaldırma gibi direnç egzersizleri yapın. Bunlar vücutta kas oranınızı arttırmanıza yardımcı olur. Daha çok kas, daha çok kalori yakımı demektir.
 2. Su ve özellikle soğuk su tüketin: Günde 6-8 bardak su içmeye özen gösterin. Soğuk su içtiğiniz zaman ise vücudunuz daha fazla kalori tüketerek onu kendi ısısına getirmeye çalışır.
 3. Güne kahvaltı ile başlayın: sabah uyandığınızda eğer kahvaltı etmezseniz, tüm gece boyunca 8-9 saat boyunca  gıdasız kalmış vücudunuzu açlık moduna itmiş olursunuz. Bu da vücudun daha az kalori yakmasına neden olur.
 4. Uyku düzeninize dikkat edin: Vücudun yeterli uykuyu alması önemlidir. Gece uykunuz 7-8 saat olmalıdır. Kronik uykusuzluk metabolizmayı yavaşlatır, iştahınızı artırır, obezite ve kilo alma riski yaratır.
 5. Az ve sık yemek: Sık sık  küçük öğünlerle beslenmek metabolizmanın  hızlı çalışmasını sağlar.
 6. Yiyeceğiniz gıdaların önemli bir bölümünü gün içinde tüketin: Akşam yemeği günün en hafif yemeği olmalı. Uzmanlar gece yatmadan önce 3-4 saat evvel hiçbir besin alınmamasını öneriyorlar. Bu metabolizmanızın daha iyi çalışmasını ve daha çok kalori yakmasını sağlar.
 7. Kendinizi açlığa mahkum etmeyin: Hiçbir şey yemeden veya çok az yiyerek kilo verseniz bile eski beslenme alışkanlıklarınıza döndüğünüz zaman verdiğiniz kiloları geri alırsınız. Günlük kalori limiti, kadınlar için 1200, erkekler için 1500 kalorinin altında olmamalı. Aksi halde vücut açlık moduna girer ve metabolizmanız yavaşlar.
 8. Beslenmenizde protein içeren gıdalara yer verin: Protein içeren besinleri yediğimizde vücudumuz bunları sindirebilmek için ekstra enerji sarf eder. Yani, et, balık, kümes hayvanları, yumurta gibi protein içeren gıdalar aldığımız zaman metabolizmamız daha hızlı çalışır, daha çok kalori yakar.
 9. Beslenmenizde demir içeren gıdalar bulunsun: Demirin, baştan sona vücudumuzdaki tüm dokulara oksijen taşınmasında önemli rolü vardır. Demir vücudumuz için önemli bir mineraldir. Vücudu enerjik kılar .Vücuttaki düşük demir seviyesi,yorgunluğa ve iştah kaybına ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle beslenmenizde, et, kümes hayvanları, nohut, mercimek pekmez, kuru üzüm gibi demir açısından zengin gıdalara yer vermeniz önemlidir.
 10. Vücuttaki düşük D vitamini seviyesi: Yapılan bir çalışmada düşük D vitamini seviyesinin vücutta yağ toplanmasına neden olarak kilo aldırdığı saptanmıştır. En önemli D vitamininin güneş ışınlarından geldiğini unutmayın.