İnsanlık tarihinde 5000 yıldır kullanılan Aloe Vera, bugün bir çok güzellik ve kozmetik ürününün üretiminde olduğu kadar bitkisel ilaçların ve tıpta ülser, sarılık gibi bazı hastalıkların tedavi haplarının hazırlanmasında da kullanılmaktadır. 

Aloe Vera, tıpkı soğan, sarımsak gibi zambakgiller familyasına (Lilly Family) ait bir bitkidir. Ana Vatanı Afrika’dır. Aloe Vera’nın  yaprakları jele benzer bir sıvı ile doludur ve bitkinin % 90'ı sudan oluşmaktadır. Aloe Vera'nın faydaları 5 maddede şu şekilde özetlenebilir;

 1. Zengin bir vitamin ve mineral deposudur, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcıdır: Aloe Vera’nın içeriğindeki A, C; E, folik asit, kolin, B1, B2, Niacin (B3), B6 vitaminleri bulunur. Hatta içeriğinde çok az bitkide bulunan B12 vitamini de mevcuttur. 
  • Aloe Vera, mineraller açısından da zengindir. Kalsiyum, Magnezyum, Çinko, Krom, Selenyum, Demir, Potasyum, Bakır, Manganez gibi minareler Aloe Vera’nın içeriğinde mevcuttur. Antioksidan vitamin ve mineraller, vücudumuzda oluşan serbest  radikallerle mücadele ederek onları etkisiz hale getirir.
  • İçeriğinde yüksek oranda amino asit ve yağ asitleri bulunur. Amino asitler, vücudumuzdaki proteinlerin yapı taşlarıdır. İnsan vücudu için gerekli olan 22 amino asitten 18-20'si Aloe Vera’da mevcuttur.
 2. Kolestrol ve trigiliserit seviyelerinin düşürülmesine faydalıdır: British Medical Journal'in yaptığı bir araştırmaya göre, Aloe Vera'nın içeriğinde bulunan Beta Sitesterol’ün kandaki kolestrol seviyesinin düşmesine  yardımcı olduğu saptanmıştır.
  • Aloe Vera, kanın koyulaşmasını önler. Kan dolaşımını düzenli ve akışkan hale getirerek kan basıncını ayarlar, yüksek tansiyon oluşumunu önler. Gerek kolesterol seviyesi gerekse kan basıncını ayarlayarak kalp hastalıklarının oluşumunu engeller. Aloe Vera'nın içeriğindeki anti-diabetik nitelikler, kan şekerinin ayarlanmasında yardımcı olur.
 3. Sindirim Sistemi bozuklarının tedavisinde kullanılır: Aloe Vera, ishal, kabızlık,İrritable Bowel Syndrome(Strese bağlı bağırsak bozukluğu), reflü gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.
 4. Dezenfektan, ve antibakteriyel özelliği bulunmaktadır: Aloe vera iyi bir İlk yardım sıvısıdır. Tüm enfeksiyonlarda,mikroplarda, bakterilerde, mantar oluşumlarında etkilidir. Yaralarda kesiklerde, yanıklarda, böcek ısırmalarında, güneş yanmalarında kullanılabilir. Hem acıyı dindirici hem de tedavi edici özelliği vardır. Ayrıca radyasyon yanıklarına da  iyi gelmektedir.
  • Aloe Verayı buz dolabında saklayıp, güneş yanıklarına sürmek acınızı hafifletecek ve yanıkların kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.
  • İçeriğindeki B Sisterole dahil 12 etken maddenin vücuttaki iltihaplanmayı azalttığı görülmüştür.
  • Aloe Vera, aynı zamanda vücudu zararlı toksinlerden arındıran bir detoks bitkisidir. Bu nedenle zayıflama diyetlerinde kilo verme konusunda da  yardımcıdır.
 5. Ağız sağlığı ve cilt hastalıklarının tedavisinde faydalıdır: Aloe vera , diş etlerini güçlendirerek, sağlıklı dişlere sahip olmamıza katkıda bulunur. Bu gün birçok diş macunun içeriğinde Aloe Vera kullanılmaktadır. Ayrıca kötü nefes kokusunu da engeller.
  • Herpes, egzema, cilt alerjilerini cilt yanıklarını tedavi etmekte de kullanılmaktadır.

Görüldüğü üzere Aloe Vera tam bir hayat kurtarıcıdır. Aloe Vera’nın cildimize faydaları konulu yazımızı da okumayı unutmayın!