Sofralarımızın vazgeçilmezi  olan yoğurt, herkes için gerekli ve önemli bir besin kaynağıdır. Bizim yemek kültürümüzde sofralardan yoğurt oldukça yaygın kullanılan bir besindir. Yoğurt, içinde protein, kalsiyum, fosfor, B ve D vitaminlerini barındıran zengin bir gıdadır. Aşağıda yoğurdun faydaları maddeler halinde özetlenmektedir;

  1. Yoğurt iyi bir probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler faydalı bakteriler olarak tanımlayabiliriz. Probiyotikler bağırsaktaki zararlı bakterilerin çoğalmasına engel olurlar.
  2. Yapılan son araştırmalar probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Yani yoğurt yiyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.
  3. Zengin kalsiyum ve D vitamini kombinasyonuna sahip yoğurt, osteoporosis (Kemik erimesi) riskine karşıda sizi koruyacaktır. Kalsiyum, D vitamini Kombinasyonu sağlıklı bir iskelet sistemi için gereklidir. Bu gereklilik ileri yaşlarda çok daha önem arzetmektedir.
  4. Yoğurt, kolay emilebilen bir protein kaynağı olduğu için çocukların gelişimi ve büyümesi içinde gereklidir.
  5. Yapılan araştırmalar, yoğurdun yüksek tansiyon riskine karşıda faydalı olduğunu göstermiştir. Yoğurt aynı zamanda kolestrol seviyesini düşürme konusunda da yardımcı bir gıdadır.
  6. Yoğurt içerdiği aktif kültürlerle enfeksiyonlara ve özellikle vaginal enfeksiyonlara karşı da koruyucudur.
  7. Yapılan araştırmalar, yoğurdun içerdiği yüksek kalsiyumla bağırsak kanserine karşı da koruyucu olduğunu ortaya koymuştur.
  8. Yoğurt, tırnaklarımız, saçlarımız, cildimiz için de vazgeçilmez bir gıdadır.
  9. Yoğurt ayrıca tok tutucu özelliği ile zayıflama diyetlerinin de baş tacıdır.

yoğurdun faydaları

Yoğurdun süte göre sindirimi daha kolaydır. Laktoza duyarlı kişiler bile yoğurdu rahatlıkla tüketebilirler. Ancak midesi hassas ve ülserli hastalarda yoğurt rahatsızlık yaratabilir. Bu tip rahatsızlıkları olanlar yoğurt tüketirken dikkatli olmalıdırlar. Yoğurdu yerken mutlaka suyu ile birlikte tüketin. Çünkü asıl besleyici değeri suyunda toplanmıştır. Ayrıca yoğurdu, içine ekleyeceğiniz meyveler ya da kuruyemişler ile bir anda harika bir tatlıya da çevirebilirsiniz.