Nar, sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Eskiden ulaşılması zor olan bu meyve son yıllarda oldukça fazla üretiliyor ve bu meyveyi mevsiminde heryerde, hem de uygun fiyata bulmak mümkün. Kısacası bu sağlık deposu meyveyi şimdi tüketmenin tam zamanı.

Nar, suyu, kabuğu ve çekirdeği ile vücudumuz için bir çok fayda sağlıyor. içerdiği vitamin ve mineraller, flavanoidler, polifenoller, antosiyoninler, taninler, narı sağlığımız için vazgeçilmez kılmaya yetiyor. Bu yazımızda narın faydaları 10 maddede özetlenmiştir;

  1. Güçlü bir antioksidandır: Narın içeriğinde, Folik asit, B5 B6, K, C, E vitaminleri ve Fosfor, Sodyum, Potasyum, Çinko, Magnezyum gibi mineraller bulunur. Güçlü bir antioksidandır. Bu faydalı vitamin ve mineralleri doğal yoldan almanızı sağlar.
  2. Yüksek oranda C vitamini içerir: İçerdiği yüksek orandaki C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle soğuk algınlığının yaygın olduğu sonbahar günlerinde doğal bir ilaçtır. Ayrıca narın bakterilerin ilaçlara karşı direncinin kırılmasına da yardımcı olduğu tespit edilmiştir.
  3. Toksinleri atmaya yardımcı olur: Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Yapılan son araştırmalarda narın böbrekleri zararlı toksinlere karşı koruduğu görülmüştür.
  4. Kardiovasculer hastalıklara karşı korur: Yapılan araştırmalarda narın, LDL kolestrol seviyesini düşürdüğü, atardamarları koruduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kan basıncını normale dönüştürücü etkisi gözlenmiştir.
  5. Testesteron seviyesini arttırır: 2012 de İngiltere de yapılan bir araştırma da narın, erkeklerde testosteron seviyesini arttırdığı tespit edilmiştir.
  6. Kanserle mücadele eder: 2010 yılında Kaliforniya’da yapılan bir çalışmada, nar suyunun prostat kanseri olan kişilerde metastası önlediği görülmüştür. Ayrıca yapılan diğer çalışmalarda göğüs kanseri ve cilt kanserinde de  etkili olduğu tespit edilmiştir.
  7. Dna hücrelerini korur: Vücuttaki DNA hücrelerini koruyucu etkisi saptanmıştır. Nar, içeriğindeki polifenol antioksidanlarla, serbest radikallerle mücadele eder.
  8. Anti-alerjiktir: İçerdiği polifenollerle anti- alerjik özelliği vardır.
  9. Anti-inflamatuar özelliği vardır: Yapılan bir çalışmada narın anti-inflamatuar (İltihap azaltıcı) özelliği bulunmuştur. Eklem iltihabı riskini azalttığı tespit edilmiştir.
  10. Cildi güzelleştirir: Nar, size parlak, sağlıklı genç görünümlü bir cilt sağlar. Nar çekirdeğinde bulunan Punicic Asidin kolajen üretimini arttırıcı, yaşlanmayı geçiktirici, kırışıklıkların oluşumunu önleyici özelliği vardır. Ayrıca cilt kanserine karşı da korur.