Özellikle gıda ve kozmetik sektöründe üretimde giderek yaygınlaşan katkı maddeleri ve kimyasaller bizleri daha sağlıklı ürünler almaya yöneltiyor. Son 10 yılın en popüler konularından birisi de doğal içerikli ve organik ürünler, çoğu zaman bir ürünün üzerinde doğal ya da organik damgası görmemiz o ürünü tercih etmemize neden olabiliyor.

Peki organik ne demek? Bir ürünün organik olduğunu nasıl anlarız? Ya da organik ve %100 doğal aynı şeyi mi ifade etmektedir? Bu yazımızda kısaca bu ayrımı anlatmak istedik; 

Organik nedir?

Organik kelimesi, üretimde hiçbir kimyasal girdinin kullanılmadığı, çevreye duyarlı ve sağlığa zararsız üretim şeklini ifade eder. Organik tarımda paketleme ve transferler dahil, üretimin her aşaması kontrol edilmekte ve bu üretim aşamalarının uygunluğu bir sertifikasyona tabi tutulmaktadır.

organik üretim nedir?

Üreticinin organik tarıma uygunluğu bağımsız ve yetkili uluslararası bir kurum tarafından onaylanır, sertifika verilir ve bu sertifika üretilen ürünün özelliklerine göre belirli dönemlerde yenilenmesi gerekir. Organik tarım yapmaya uygun bulunan firmaların ürünlerinde uluslararası kontrol ve sertifikasyon firmasının adı ve üretildiği ülkenin logosu (Ülkemizde üretilen ürünler için " Organik Tarım - Türkiye Cumhuriyeti" logosu) bulunması gerekir. Organik ürün ambalajlarında mutlaka bu iki etiketi görmelisiniz. 

Türkiye Cumhuriyeti Organik Tarım Logosu

Organik ve doğal ürünler arasındaki fark nedir?

Çoğu zaman organik ve doğal kelimeleri birbirleri yerine kullanılmakta, aynı ürünü ifade ettiği düşünülmekte ve bu da bazı karışıklıkları beraberinde getirmektedir. Doğal kelimesi pazarlama aracı olarak kullanılabilmektedir.

Peki doğal ne demek? Doğal kelime anlamı olarak doğada bulunan demektir. Yani doğada bulunduğu hali ile yapay şekilde üretilmeyen her hammadde %100 doğal olarak adlandırılabilir. Amerikan gıda ve ilaç dairesi (FDA) doğal ürünleri yapay tatlandırıcı, renk ve sentetik katkı içermeyen ürünler olarak tanımlamaktadır.

Fakat buradaki sorun zaten kaynak değil sonrasındaki üretim ve dağıtım sürecidir. Doğal etiketli ürünleri organik ürünlerden ayıran özellik de budur. Organik ürünlerin aksine doğal ürünlerin herhangi bir sertifikasyon ve kontrol süreci yoktur. Bahçesinde herhangi bir yöntemle sebze yetiştiren bir üretici bunu doğal ürün etiketiyle pazarlayabilir. Bu da doğal ifadesi taşıyan ürünlerin gerçekten sağlıklı ve katkısız olabileceği gibi, kötüye kullanıma açık ve denetimsiz olabileceğini de göstermektedir. Kaldı ki FDA'nın "doğal ürün" tanımına rağmen değişen üretim teknikleriyle firmaların çeşitli yanıltıcı etiketler ile satış yapmaları hiç de zor değildir.

Çoğu zaman market raflarında tamamen junk-food olarak tanımlanabilecek ürünlerin üzerinde bile doğal etiketi gördüğünüzde şaşırıyor musunuz? Yapılan araştırmalar da doğal olarak etiketlenmiş ürünlerde azımsanamayacak oranlarda farklı katkı maddelerinin kullanıldığını göstermektedir.  Eğer daha sağlıklı, katkısız ürünler tüketmek istiyorsanız ve imkanınız varsa olabildiğince organik etiketli ürünleri tercih etmenizde fayda var. "Doğal ürün" etiketi de kesinlikle sağlıklı bir tanımlama olsa da bu tip ürünleri satın alırken yanıltma olabileceği aklınızda bulunsun. Ürün ambalajındaki "içindekiler" bölümünü incelemeyi ve güvendiğiniz firmaların ürünlerini satın almayı unutmayın.