Araştırmalar arttıkça ve üretim teknikleri farklılaştıkça ürünlerin içeriğindeki maddelerin insan sağlığı üzerindeki etkileri de daha çok tartışılmaya başlandı. Güzellik ve bakım ürünleri kadınların vazgeçilmezi, fakat bu ürünleri kullanmak ne kadar sağlıklı? Güzel ve bakımlı görünmek için kullandığımız ürünlerin içerdiği maddeler sağlığımızı tehdit ediyor mu?

Son dönemde kozmetik sektöründe sağlıklı ve doğal ürünlere karşı giderek artan ilgi ile beraber araştırmacılar da bu sorulara cevap arıyorlar. Paraben de bu tartışmalar arasında en çok yer alan maddelerden birisi...

Paraben kozmetik ve ilaç sektöründe koruyucu madde olarak kullanılıyor. Kısaca kimyasal özelliği ile ürün içerisinde bakteri ve mantar oluşumunu engelliyor, ürünün kullanım ömrünü uzatıyor. Paraben ’i birçok makyaj ve kozmetik ürün içeriğinde görmek mümkün. En çok deodorantlar, şampuan, saç kremi, nemlendirici, bronzlaştırıcı ve güneş koruyucular ile traş kremleri gibi ürünlerde kullanılıyor. Bu maddenin tüm dünyada 1924 den beri kullanıldığını da belirtmeliyiz.

paraben nedir?Paraben ile ilgili tartışmaları arttıran araştırmalar ise 2004 yılında İngiltere’de yapılmıştır. Bu araştırmalara göre paraben maddesinin kansere yol açabileceği belirtilmektedir. Fakat bu araştırmalara cevap olarak FDA (US Food and Drug Administration) 2005 yılında Paraben ile ilgili mevcut belirtilmiş dozlarda kullanımın kısıtlanmasını gerektirecek bir durum olmadığı ve İngiltere’de yapılan araştırmaların kanser riski ile tam olarak ilişkilendirilemediği belirtilmiştir.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu da paraben ile ilgili geçmiş yıllarda bazı açıklamalarda bulunmuştur. Kurul açıklamasına göre “paraben maddesinin vücutta toksik etki yaratacak ölçüde biriktiğini gösteren ve insanlarda doğrudan kanser oluşturmasına yönelik kanıtlanmış bilimsel veri bulunmadığını” belirtmiştir.

Sonuç olarak parabenin kanser yapıcı etkisi kesin olarak açıklanmış değil. Bu konuda farklı görüşler, devam eden araştırmalar ve kesinleşmemiş sonuçlar olsa da kesin olan bir şey var ki o da yanlış kozmetik ürün kullanımının cildimize ve sağlığımıza mutlaka zarar vereceğidir. Makyaj ve kozmetik ürünlerin son kullanma tarihleri incelenmeli, daha doğal içerikli ürünler tercih edilmeli,  sahte ya da çok ucuz ürünlerden kaçınılmalı, markalı ürünleri tercih edilmeli ve  gece yatarken mutlaka yüz temizliği yapılmalıdır.