Buğdayın besin değerini kazandıran bileşenlerin büyük bir kısmı buğday ruşeyminde bulunur. Ruşeym (Wheat Germ) kısaca buğdayın embriyo kısmı, yani tanenin filizlendiği bölge olarak tanımlanabilir. Bir ton buğdaydan ancak 20 kg ruşeym alınabilmekte, bundan da 1 kg ruşeym yağı elde edilmektedir.  

Buğday ruşeymi E vitamininin en zengin formlarını ihtiva eden ender bitkilerden biridir. Ayrıca A; C; D, B1, B2, B3, B6, folik asit vitaminleri, çinko, selenyum, demir, magnezyum gibi mineraller ve  lesitin ihtiva eder. İçeriğinde linoleik asit, palmitik asit, oleik asit gibi faydalı yağ asitleri ve proteinler bulunur. Bu nedenle sağlığımız açısından sayısız faydası vardır. 

ruşeym yağının faydaları

Ruşeym yağının faydaları kısaca aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

 1. Ruşeym yağı içerdiği E vitamini, Selenyum, Çinko ile birlikte güçlü bir antioksidandır
 2. İçerdiği yüksek orandaki E vitamini ile ve antioksidan özelliği ile  vücudu serbest radikallerin vereceği zararlara karşı korur. Kanser oluşumu ile mücadele eder. Erken yaşlanmayı önler.
 3. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 4. Egzema, sedef gibi cilt hastalıklarını yatıştırıcı etkisi vardır, yanıklara iyi gelir.
 5. Hamilelik lekeleri, güneş lekeleri ve erken cilt kırışıklarını önler.
 6. Kan dolaşımını arttırır. Yorgunluğu önler.
 7. Sağlıklı bir kardiovasküler sistem, sinir sistemi ve üreme sistemi sağlar.
 8. Ruşeym yağı içerdiği faydalı yağ asitleri sayesinde kolesterol seviyesini ve kan basıncını düşürür.
 9. İçerdiği lesitin ile kalp sağlığınızı korur, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesine yardımcı olur.  Karaciğerin sağlığı içinde yararlıdır.  
 10. İçerdiği linoleik asit sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır ve  cildi egzema, akne gibi cilt sorunlarına karşı korur. 
 11. İçeriğindeki oktakosanol adlı kimyasal madde  ile sağlıklı bir kas yapısı sağlar. Kaslarda optimal glikojen depolanmasını temin ederek kasların koordinasyonunu sağlar. Kas ağrılarına, kas spazmlarına, kas yorgunluklarına iyi gelir. 
 12. Ruşeym yağı kozmetik sanayinin oldukça fazla tercih ettiği yağlar arasındadır. Bir çok cilt bakım ve saç bakım ürünün içeriğinde yer alır. 

Hap şeklinde kullanım için ruşeym kapsüllerinden de yararlanabilirsiniz. Gluten alerjisi olanların ve Çöl ayak hastalarının bu yağı kullanmaları sakıncalıdır.