Cildinize ne kadar iyi bakarsanız bakın beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmezseniz sağlıklı bir cilde sahip olamaz, cildinizin yaşlanma sürecini geciktiremezsiniz. Bu yazımızda sağlığınız ve cildiniz için uzak durmanız gereken 9 gıdaya yer veriyoruz;

1. ŞEKER: Günümüzde şeker ve şekerli gıdalar obezitenin en önemli nedenlerinden biri olarak görülüyor. Yapılan araştırmalarda şeker içeren gıdaların kanser hücrelerini beslediği ortaya çıkmıştır. Şekerin vücudumuza verdiği zararlar, kardiyovasküler hastalıklardan osteoporoza (Kemik erimesi) kadar uzanmaktadır. Aşırı şeker içeren gıdaların çocuklarda hiperaktiveteye ve egzemaya neden olduğu, büyüme hormonunu olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Şeker, vücudun bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkilemekte, vücudun bakteri ve enfeksiyonlara karşı savunma gücünü azaltmaktadır.

Şekerli gıdaları mümkün olduğu ölçüde az tüketin. Şekerin cildinizin de düşmanı olduğunu unutmayın.

2. NİTRAT İÇEREN ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİ: Nitrat, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerinde bulunur. Bu madde, ürünlerin mikroplara karşı dayanıklılığını arttırır. Nitrat tek başına zararsız olsa da vücuda girdiğinde nitrite ve sindirim kanalında nitrozamine dönüşür.  Nitrozamin ise kanser oluşumunun  en önemli nedenleri arasındadır. 

3. ALKOL: Alkol de vücudumuzu olumsuz yönde etkiler. En zararlı etkisi karaciğer üzerindedir. Ayrıca vücuttaki serbest radikallerin artışına neden olur. Cildinizi de olumsuz yönde etkiler. Alkol tüketiminde de aşırıya kaçmamaya dikkat edin. 

4. KOLA GİBİ GAZLI İÇECEKLER: Bu tür ürünler için vücudumuza sıvı alımının en kötü şekli diyebiliriz. Bu tür içeceklerin uzun süre kullanımı diyabete yol açabilmektedir. Ayrıca bunların birer şeker ve kafein  deposu olduğunu da unutmayın. Sentetik tatlandırıcılar içeren diyet içecek çeşitlerinin de sağlığınıza hiçbir katkısı yoktur. 

5. OLESTRA İÇEREN GIDALAR: Olestra, bir çeşit sentetik yağdır. Özellikle yağsız olarak belirtilen patates cipsleri ve krakerlerde bulunur. Başta mide yanması olmak üzere çeşitli sindirim sorunlarına yol açabilir. 

6. HİDROJENE YAĞLAR: Margarinlerin içinde ve bunlarla hazırlanan pastahane ürünleri, bisküvi, kraker gibi ürünlerde bulunur. Bu tür ürünler kalp sağlığınız için zararlıdır 

7. FAST FOOD: Fast food türündeki gıdaları kolayca hazırlanabilen, fazla besin değeri olmayan aşırı ölçüde yağ, tuz, şeker içeren gıdalar olarak tanımlayabiliriz. Örnek olarak, patates kızartması, hamburger, pizza, cips, ve tatlıları verebiliriz. Bu tür gıdaların sağlığımıza olan zararlarına da  hergün bir yenisi eklenmektedir. Fast food gıdaların zararlarını kısaca şöyle özetleyebiliriz. 

  • Obezite
  • Kalp hastalıkları
  • Tip 2 diyabet
  • Peptik Ülser

8. SUSHİ VE ÇİĞ İSTİRİDYE: Bu yemekler size çok lezzetli geliyor olabilir, fakat bu tür gıdaların öldürücü bakteriler taşıyabileceklerini ve her yediğinizde risk altında olduğunuzu unutmayın. 

9. KONSERVE GIDALAR: Konserve gıdalar yüksek oranda tuz ve koruyucu madde içerir. Ayrıca çevre ve sağlık örgütlerinin yaptığı çalışmalarda konserve kutularının yüksek oranda Bisphenol A (BPA) içerdiği tespit edilmiştir. Bu kimyasal madde kutunun içindeki gıdalara da karışabilir. Bu kimyasalın, meme, prostat kanserlerine ve nöroloji sorunlarına neden olduğu tespit edilmiştir. Meyve ve sebzeleri taze olarak tüketmek sağlığımız açısından en doğru tercihtir.