Kemik sağlığı için beslenme büyük önem taşır. Aşağıdaki yazımızda kemik sağlığımız için gerekli olan vitamin ve mineralleri görebilirsiniz;

 1. Kalsiyum: Kemik sağlığı için en gerekli mineral kalsiyumdur. Kalsiyum sadece kemikler değil dişlerimiz için de önemlidir. Günlük kalsiyum ihtiyacı ise kişilere ve yaşa göre farklılık gösterir. Örneğin; 10-20 yaş grubu günde 1200-1300 mg, 20-50 yaş grubu 1000mg, 50 yaş üzeri ise1 200mg kalsiyum almalıdır. Bu, vücudun bir gün içinde alması gereken kalsiyum miktarıdır. Bu ihtiyacı ister doğal yollardan ister kalsiyum tabletleri alarak sağlayabilirsiniz 50 yaşın üzerinde olan çoğu insan kalsiyum takviyesi almak zorunda kalabilmektedir. Kalsiyum ihtiyacınızı doğal yollardan karşılamak istiyorsanız fikir vermesi açısından şunları bilmelisiniz: 1 su bardağı süt 250-300mg kalsiyum, 1 kase yoğurt 300- 400mg kalsiyum içerir. Özellikle kaşar peyniri gibi sert türde olan peynirler de kalsiyum açısından zengindir. Ayrıca koyu yeşil renkli sebzeler de bol kalsiyum içerir.
 2. D Vitamini: Kalsiyumun vücut için yararlı olabilmesi için D vitamini ile birlikte alınması gerekmektedir. D vitamini kalsiyumun kemikler tarafından emilimini kolaylaştırır. Maalesef D vitamini kaynakları sınırlıdır. Bu yüzden batılı ülkelerde gıdalara takviye olarak D vitamini ilave edilmektedir. Ama bu konuda bir şansımız var. Vücudumuz Güneş Işınlarından kendi D vitaminini üretebilir. Bunun için yapmanız gereken şey gün içinde 15-20 dakika güneş banyosu yapmak. Ayrıca doktorunuza danışarak besin takviyesi de alabilirsiniz. Özellikle Kış aylarında ileri yaşlarda kemik kaybı yüksektir. Bu nedenle D vitamini takviyesi alınmalıdır. D vitamini, yumurta sarısında, süt ürünlerinde bulunur.
 3. K Vitamini: K vitamini de kemik yoğunluğunu korumamız için gerekli bir vitamindir. K vitamini, alınan kalsiyumun vücutta daha uzun süre kalmasını sağlar ve idrar yoluyla atılımını geciktirir. Kalsiyum, D vitamini ve K vitamini, vücudumuzda bir ekip olarak çalışır. K vitamini alınan Kalsiyumu vücutta daha uzun süre tutarken, D vitamini de onun kemikler tarafından emilimini kolaylaştırır. K vitamini en çok koyu yeşil renkli sebzelerde bulunur.
 4. C Vitamini: C vitamini, vücudun kolajen üretimini arttırır. Kolajen, vücudumuz kadar kemik sağlığı için de gereklidir. Ayrıca C vitamini de kalsiyum emilimine katkıda bulunur. Yeterli ölçüde C vitamini alınmazsa, kemiklerimiz dayanıksız, kırılgan hale gelir. C vitamini, kivi, turunçgiller, çilek ve yeşilbiberde bulunur.
 5. Omega3: Yapılan araştırmalarda, sporla birlikte Omega3 alımının kadınlarda kemik yoğunluğunu arttırdığı tespit edilmiştir. Somon balığı, uskumru gibi soğuk su balıkları, bitkisel yağlar, fındık, ceviz gibi kuru yemişler Omega3 içeren gıdalardır.
 6. B12 Vitamini: B12 kemik sağlığı için önemlidir. Bu konuda yapılan son araştırmalarda, vücudunda B12 eksikliği olan kadınlarda ileri yaşlarda osteoporoz (Kemik erimesi) bulgusuna rastlanmıştır. Yumurta, et, süt ürünleri B12 açısından zengindir. Ama kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir.
 7. Fosfor: Fosfor, kemiklerimizi güçlü kılan hydropeptide açısından hayati bir tamamlayıcı mineraldir. Fosfor başta balık olmak üzere en çok su ürünlerinde, tavukta ve süt ürünlerinde bulunur.
 8. Potasyum: Potasyum, vücudun alkali dengesinin korunmasına yardımcıdır. Alkali dengesi ise kemik yoğunluğunun korunması için önemlidir. Potasyum ayrıca kalsiyumun vücutta daha uzun süre kalmasına yardımcı olur. Potasyum, en çok patates, muz ve deniz ürünlerinde bulunur.
 9. Magnezyum: Magnezyumun da vücutta kalsiyum emilimini artırıcı rolü vardır. Magnezyum en çok badem, fındık gibi kuru yemişlerde, ay çiçeği, susam gibi tohumlarda, yeşil renkli sebzelerde bulunur
 10. Çinko: Çinko, Bağışıklık sistemimizi güçlendirmesinin yanı sıra sağlıklı kemiklere sahip olmamız açısından da önemli bir mineraldir. Kemikler için kolajen üreten enzimlerin ve diğer protein bağ dokularının görevlerini yapabilmeleri için çinkoya ihtiyaçları vardır. Kalsiyum ve D vitamini, çinkonun yardımıyla faydalı olabilir. Vücutta çinko noksanlığı, kemik erimesine neden olabilmektedir. Çinko en çok kabak çekirdeği, bazı deniz ürünleri, süt ürünleri ve bakliyatta bulunmaktadır.
 11. Boron: Boron, vücudumuzdaki kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi minerallerin seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Kalsiyum ve magnezyumun idrar yoluyla vücuttan atılımını azaltır. Boron zayıf kemiklerin kalsiyum tarafından onarılmasına da yardım ederek, kırıkları önler. Kemik erimesinden korunmada önemli rolü vardır. Boron en çok, hurma , kuru erik, kuru üzüm, badem, fındık ve nohutta bulunur.
 12. Silica: Güzellik minerali olarak bilinen silica, saçlarımız, tırnaklarımız, cildimiz için gerekli olduğu kadar kemiklerimiz için de önemlidir. Silica, kemiklerimizin kalsiyum ve D vitamininden yararlanmasına katkıda bulunur. Sağlıklı eklemler için de gerekli bir mineraldir. Silica, en çok lahana gibi köklü sebzelerde, yulaf, badem, yer fıstığı, kahvaltılık tahıl gevreklerinde bulunur.

Kemik sağlığı için yukarıda sayılan mineral ve vitaminlere sofralarda yer verilmesi gerekmektedir. Tek başına alınan kalsiyum tabletlerin başarı oranı düşük olacaktır. Burada bahsedilen tüm besinler ve gıda takviyeleri uzman kişilere danışılarak ve vücudunuzun ihtiyacı belirlenerek kullanılmalıdır.