Kemiklerimiz vücudumuzun destek sistemidir. Ömür boyu bizi taşıyacak kemiklerimize iyi bakmamız ve onları sağlıklı tutmamız bu açıdan çok önemlidir. Kemik sağlığı, beslenme, yaşam tarzı, yapılan fiziksel aktivite ile yakından ilgilidir. Kemiklerimiz, kendini durmadan yeniler. Bu yenilenme olgusu 30 yaşına kadar hızlıdır. 30 yaşından sonra ise sistem tersine döner. Kaybedilen, kazanılandan daha çok olmaya başlar.

Tabi bu durum kişiden kişiye de farklılık gösterir. Bazı kişilerde bu döngü 35 yaşından sonrada olabilir. Bu konuda genetik faktörlerde önemlidir. 50 yaş ise bir dönüm noktasıdır. 50 yaştan sonra kemiklerimizin yoğunluğunda her yıl %0,05 lik bir azalma olur. Çağımızın önemli bir hastalığı olan Osteoporoz, yani kemik erimesi, kemik yoğunluğunun azalmasından kaynaklanır ve bu gün birçok yaşlı insanın hayatını tehdit eder boyuttadır.

omurilik

Kemik erimesine karşı neler yapabiliriz?

  1. Aile geçmişinizi araştırın: Aile de yakın kan bağı olan birinde kemik erimesi görülmüşse, sizde de olma ihtimali yüksektir. Ama bu olguyu genç yaşlarda alacağınız önlemlerle önleyebilirsiniz. Yine hormonlarla kemik sağlığı arasında ilişki vardır. Örneğin troit hastası iseniz kemik erimesi ile karşılaşma olasılığınız oldukça yüksektir. Östrojen hormonun azalması da kemikleri olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, menopoz dönemi öncesi ve sonrası kemiklerinizi kontrol ettirmek ve ona göre önlem almak önemlidir.
  2. Hareketli bir yaşam tarzını benimseyin: Kemiklerinizi ne kadar kullanırsanız onlar o kadar güçlenir. Özellikle başta kadınlar olmak üzere 50 yaşın üstünde olanların bu konuya önem vermeleri gerekir. Yürümek, bisiklete binmek, koşmak, kayak yapmak, yüzmek gibi sporlara hayatınız da yer verin. Bunun dışında Pilates, Yoğa da yapabilirsiniz. Hiç bir şey yapamıyorsanız asansör kullanmayın, kısa mesafelerde araca binmek yerine yürüyün. Yapılan son araştırmalarda ağırlık çalışması gibi direnç egzersizlerinin kemik yoğunluğunu arttırma konusunda olumlu etkileri bulunmuştur.
  3. Güneş Işınlarından yararlanın: Vücudumuz güneş ışınlarından kendi D vitaminini üretebilir. D vitaminin ise vücutta kalsiyum emilimini sağlamada hayati rolü vardır. Haftada üç gün, 15-20 dakikalık güneş banyoları size ihtiyacınız olan D vitaminini sağlayacaktır. Bunu yaparken güneş kremi kullanmamalısınız.
  4. Sigarayı bırakın: Sigara, kemik sağlığınızı da olumsuz yönde etkiler.  
  5. Daha az Kafein almak: Kafeinin sağlık için bazı yararları vardır ama aşırı miktarda alımı kemiklerimizi olumsuz yönde etkiler. Bu konuda yapılan bir araştırmada, günde iki fincandan fazla kahve içen ve yeterli dozda kalsiyum almayan insanlarda kemik kaybının hızlandığı görülmüştür. Kafeini sadece kahve olarak görmeyin. İçtiğiniz gazlı içeceklerde de yüksek oranda kafein olabileceğini unutmayın.
  6. Alkol tüketimine dikkat edin: Aşırı ölçüde alkol alımı, vücudumuzda D vitaminin işlevini görmesini engeller. D vitaminin görevini yapamaması ise vücudun kalsiyum emilimini bozar.
  7. Kırmızı et tüketimine sınır koyun: Yapılan araştırmalarda, aşırı kırmızı et tüketenlerde kemik erimesinin arttığı görülmüştür. Kemiklerimizin ihtiyacı olan vitamin ve minerallere beslenme rejiminizde yer verin.