Sonbahar mevsiminde, ani ısı değişimlerinin yaşandığı şu günlerde soğuk algınlığı, öksürük, grip gibi hastalıklara yakalanma şansınız yüksektir. Şüphesiz hasta olduktan sonra doktor yardımı ve ilaçlar ile tedavi olabilirsiniz, biz bu yazımızda soğuk algınlığı tedavisi için yardımcı doğal çözümlere yer vermek istedik.

 1. SIVI TÜKETIMI: Nezleyken burnunuzun akmasının nedeni vücudun soğuk algınlığının nedeni olan virüsü vücuttan atma çabasıdır. Siz de bol sıvı tüketerek mukusun vücuttan atılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Hastalık döneminizde bol su tüketmenin yanı sıra bitkisel çayları da  tüketmeye özen gösterin. Papatya ve adaçayının ağız ve boğazda yerleşen iltihaplara ve enfeksiyonlara karşı yararlı olduğu biliniyor. Yine antioksidan özelliği olan ekinezya çayı ve yeşil çay zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor.
 2. TAVUK SUYU ÇORBASI: Tavuk etleri ile birlikte hazırlanmış tavuk suyu çorbasının besleyici değeri çok yüksektir ve soğuk algınlığının iyileşme sürecini hızlandırır. İçinde kullanacağınız sebzeler ile çorbanızı vitamin ve mineraller açısından da zenginleştirebilirsiniz.
 3. SICAK BANYO: Hastalık sürecinde yapacağınız banyo da size iyi gelecektir. Tabi yıkandıktan sonra üşümemek kaydı ile... 
 4. TUZLU SU ILE GARGARA: Günde birkaç kez tuzlu, ılık su ile gargara yapmak boğazdaki bakterileri öldürür ve sizi rahatlatır. Bunun için yarım tatlı kaşığı tuzu bir bardak ılık suda eritin. Aynı şeyi karbonatlı su hazırlayarak da yapabilirsiniz.
 5. SOLUNUM YOLLARINI RAHATLATMAK: Burnunuzdaki tıkanıklığı gidermek ve rahat nefes almak için bir kapta su kaynatın. Bunun içine 4-5 damla okalüptüs yağı damlatın. Başınıza bir havlu koyup derin nefes alın. Yine aynı uygulamayı çay ağacı yağı ile de yapabilirsiniz. Bu yağın da sinus yollarını açıcı özelliği vardır. Bu uygulama için vicks de kullanabilirsiniz.
 6. BAL: Balın soğuk algınlığına neden olan bakteri ve virüsleri öldürücü özelliği vardır. Bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı bal ve limon suyu ilave edip bu karışımı günde birkaç kez tüketin.
 7. TARÇIN: Tarçının özellikle boğaz ağrısına karşı iyileştirici özelliği vardır. Bir tatlı kaşığı tarçını bir bardak su ile kaynatın ve ılıkken için. Daha iyi sonuç almak istiyorsanız içine biraz da bal ilave edin.
 8. ZENCEFIL: Zencefilin sağlığımız için bir çok faydasının yanında iltihap giderici özelliği ve soğuk algınlığına iyi gelen özellikleri vardır. Zencefilin kendisinden ve çayından yararlanabilirsiniz. Zencefil için özellikle boğaz ağrısına iyi gelecek şu karışımı hazırlayın; Bir bardak sıcak suyun içine limon suyu, zencefil dilimleri koyup biraz kaynatıp bekleyin sonra içine biraz bal, bir tutam da acı kırmızı pul biber koyup sıcakken için. 
 9. BIBER: Özellikle kırmızı acı biber( Cayenne Pepper) soğuk algınlığına karşı etkilidir. Biberi yemeklerde tüketebileceğiniz gibi biberli suyla gargara da yapabilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız acı biberi koklayabilirsiniz. Biberin içeriğindeki Capsaicin’in solunum yollarını açıcı ve mukusu vücuttan atıcı özelliği vardır.
 10. SOĞAN VE SARIMSAK: Soğan ve sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirici ve toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştırıcı özellikleri vardır. Bu iki sebzeyi çiğ tüketebileceğiniz gibi yemeklerinize katarak hem onlara lezzet verin hem de sağlıklı kalın.
 11. C VITAMINI: Hepimizin bildiği gibi C vitamini soğuk algınlığına karşı en etkili doğal ilaçtır. Vücuttaki mukusu ve sinüslerdeki iltihaplanmayı azaltarak virüslerin çoğalmasının önlenmesine yardımcı olur. Turunçgiller, kivi, biber, karnabahar gibi C itamini içeren meyve ve sebzelere sofranızda ağırlık verin. Gerekirse C vitamini takviyesinden yararlanın.
 12. SÜT VE ZERDEÇAL KARIŞIMI: Bir bardak sütü kaynatıp içine yarım tatlı kaşığı zerdeçal katıp karıştırın. Zerdeçalın tadı sizi rahatsız ederse içine biraz da bal ilave edebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı içmek öksürüğünüze iyi gelecektir.