Stresle mücadelede beslenme şekliniz de oldukça önemlidir. İşte size stres seviyenizi düşürmeye yardım edecek gıdalar:

 1. FINDIK, BADEM, FISTIK GİBİ KURU YEMİŞLER: Bu kuru yemişler, magnezyum içerirler. Magnezyum, stres hormonu olarak bilinen "cortisol" seviyesinin düşürülmesine yardımcıdır. Kuru yemişleri tüketirken çok yüksek kalorili olduklarını, aşırı tüketildiğinde kilo aldıracağını unutmamak gerekir. Günlük ölçünün bir avucu geçmemesi önerilmektedir.
 2. HİNDİ ETİ: Hindi etinin içeriğinde bulunan "tryptophan" mutluluk hormonu serotonini açığa çıkaran bir amino asittir. Hindi eti yediğiniz zaman bedeniniz rahatlayacak ve sakinleşecektir.
 3. KURU KAYISI: Kuru kayısı da magnezyum açısından zengindir ve stres seviyesinin düşürülmesine yardımcıdır. Ayrıca vücut kaslarının gevşemesini ve rahatlamasını sağlar.
 4. SİYAH ÇİKOLATA: Siyah çikolatanın içeriğinde 300 farklı bileşen vardır. Bunlardan "anandamide", beyinde adeta marijuana etkisi yaratır. Siyah çikolata, mutluluk hormonu diye bilinen "endorphin" hormonu üretilmesinde belki de en etkin gıdadır. İsviçre’de yapılan bir araştırmada günde ufak bir parça (1,4 ons) çikolata yemenin bile stres yaratan hormonlar olan "cortisol" ve "catecholamine" seviyelerinde düşürücü etkisi tespit edilmiştir. Siyah çikolata seçerken kakao oranı % 70 ve üstü olan çikolataları tercih edebilirsiniz.
 5. BROKOLİ VE ISPANAK: Brokoli ve ıspanağın içeriğindeki folik asit stresi gidermede size yardımcı olacaktır.
 6. DONDURMA: Şekerli gıdalar, endişe, kaygı üreten hormonların seviyelerini azaltır. Özellikle de "glucocortisoid" hormonunu: Bu hormon bel ve karın bölgenizde yağların toplanmasına neden olan hormondur. Damağınızda hissedeceğiniz hafif bir şeker duygusu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Tatlı olarak dondurma en doğru seçimdir. Dondurmanın içeriğindeki kalsiyumun sakinleştirici etkisi vardır. Frozen yoğurt da yiyebilirsiniz. Üstelik meyveli yoğurdun kalorisi dondurmaya göre daha düşüktür.
 7. SOMON BALIĞI: Somon balığı omega3 içerir ve stres yönetimi konusunda oldukça yardımcıdır. Yapılan çalışmalarda, düzenli omega3 alımının hem depresyonu önlemede hem de tedavisinde etkili olduğu saptanmıştır. Omega3 asabilik ve hiddet duygularının giderilmesinde de yardımcıdır.
 8. TAM BUĞDAYDAN ÜRETİLMİŞ ÜRÜNLER: Tam buğday unundan yapılmış ekmek, muffın gibi gıdalar, kahvaltılık gevrekler, kompleks karbonhidratlardır ve serotonin hormonu seviyesini yükselterek rahatlamanızı ve kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlarlar.
 9. SÜT: Sütün içeriğindeki "tryptophan", "serotonin" hormonunun yükselmesini sağlar ayrıca sütün içeriğindeki kalsiyum, magnezyum ve potasyum, kan basıncınızın da düşmesine yardımcı olur.
 10. SICAK KAKAO: Sıcak içecekler ve özellikle de sıcak kakao, vücut ısısını arttırırlar ve size kendinizi daha rahat hissettirirler. Beyninizde de aynı duyguyu harekete geçirirler.
 11. SİYAH ÇAY: Stresli bir yaşamınız varsa siyah çay tüketin. Londra Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, günde dört fincan çay içen ve bunu altı hafta boyunca uygulayan kişilerde stres hormonu olarak bilinen "cortisol" hormon seviyelerinin düştüğü tespit edilmiştir.
 12. YEŞİL ÇAY: Yeşil çayın içeriğindeki "theanin'in" sakinleştirici etkisi vardır. Aynı zamanda daha iyi konsantrasyona sahip olmanıza yardımcı olur. İçeriğindeki kafein oranı ise ılımlıdır.