Tırnak mantarı, çok sık rastlanan bir ayak hastalığıdır. Bu hastalığın temel nedeni tırnağın altında bulunan tırnak yatağının enfekte olmasıdır.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Ayak tırnaklarının dipten kesilmesi, ayak tırnaklarının zedelenmesi, ayağı sıkan sivri burunlu ayakkabılar giyilmesi gibi nedenler tırnak mantarı oluşumuna neden olabilir. Tırnak mantarı ayrıca enfeksiyona neden olan mantar, havuz , sauna buhar odası gibi nemli, ılık ve ortak kullanıma açık yerlerden de bulaşabilir. İyi sterilize edilmemiş manikür ve pedikür aletleri de tırnak mantarının kolayca bulaşmasına neden olabilir.

Ayakları çok terleyenler, atletler, 65 yaş üstü olanlar, diyabet hastaları, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, dolaşım sorunu olanlar, tırnak mantarı oluşumunda daha risk altındadır.

ayak masajı

Tırnak Mantarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Tırnak mantarlarının mutlaka doktor kontrolünde tedavisi yapılmalıdır. Ama siz aşağıda sayacağımız önlemler ile tırnak mantarlarından korunabilirsiniz: 

  1. Ayaklarınızı temiz tutun! Tırnak mantarlarından korunmanın en doğal yolu mümkün olduğu ölçüde ayak temizliğine düzenli olarak dikkat etmektir. Ayrıca ayakları ölü hücrelerden arındıran peeling uygulamaları da bu konuda yararlı olacaktır, unutmayın ölü hücreler mantar bakterileri için uygun bir ortam hazırlayabilir.
  2. Havuz sauna gibi nemli ve ortak kullanıma açık yerlerde mutlaka terlik kullanın ve eve döndüğünüzde bu terlikleri yıkayıp dezenfekte etmeyi unutmayın.
  3. Ayak tırnaklarınızı çok derin kesmeyin. Eğer pedikür yaptırıyorsanız aletlerin iyi sterilize edildiğinden emin olun veya kendinize ait olan manikür-pedikür setinizi salonunuza götürün.
  4. Ayaklarınızı, ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı nemden uzak tutun, ıslak olmamalarına özen gösterin. Mantarın nemli ortamı sevdiğini unutmayın.
  5. Rahat, ayağı sıkmayan ayakkabılar tercih edin. Ayak parmaklarını sıkan sivri burunlu ayakkabılardan uzak durun.
  6. Çay Ağacı Yağı tırnak mantarları için en etkili doğal ilaçtır. Tırnak mantarlarını kurutucu ve temizleyici özelliği vardır. Çay ağacı yağını bir kulak çubuğu ile sorunlu bölgeye uygulayın. Bunu yaparken çay ağacı yağının keskin kokusundan korunun. Bu uygulamayı özellikle banyodan sonra yaparsanız,  Çay Ağacı Yağı'nın emilimi daha çabuk olacaktır.
  7. Vicks, sadece solunum hastalıklarına iyi gelmez! Vicks'i ayak mantarlarının tedavisinde de kullanabilirsiniz. Vicksin içeriğindeki, mentol, kafur, okalüptüs ayak mantarlarına iyi gelecektir.
  8. Ojelerinizi çıkarmak için kullandığınız asetonu tırnak mantarlarınız için de kullanabilirsiniz.
  9. Elma sirkesi doğal bir antiseptiktir, tırnak mantarlarınız için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kulak çubuğu ile sorunlu bölgeye elma sirkesini uygulayabilirsiniz. Ayrıca arada bir ayaklarınızı ılık sirkeli suda bekleterek mantar oluşumunu önleyebilirsiniz.
  10. Kekik yağı, Okalüptüs yağı, Biberiye yağı, Lavanta yağı gibi yağları kullanarak yapacağınız ılık ayak banyoları da ayak mantarları ile mücadele de size yardımcı olacak doğal seçeneklerdir.