Ellerin güzel görünümünde şüphesiz tırnakların önemli rolü vardır. Çoğumuz uzun tırnakları severiz. Gerçekten de uzun tırnaklar ojeyi daha iyi taşır. Bir çok kadın tırnaklarının uzamadığından veya geç uzadığından yakınır. Bunun altındaki neden, zayıf bağışıklık sistemi ve vitamin noksanlığı olabilir. İşte size tırnak uzatma için bakım ve beslenme tavsiyeleri:

 tırnak uzatma

  1. Protein alımınızı artırın: Günlük beslenme rejiminde yumurta, et, tavuk, süt ürünleri, bakliyat gibi protein içeren gıdalara yer verin. Proteinler, tırnakların uzaması için gereklidir ve onları güçlendirir.
  2. D Vitamini alımına dikkat edin: D vitamini noksanlığı, tırnaklarımızın geç uzamasına neden olur. D vitamini süt ürünlerinde bulunur ama asıl kaynağı güneş ışınlarıdır.
  3. Biotin alımına dikkat edin: Cildimiz, saçlarımız ve tırnaklarımız için hayati öneme sahiptir. Tırnakların sertleşmesini sağlar, tırnak kırılması için dayanıklılığı arttırır. Biotin en çok, maya, yumurta sarısı, soya, yulafta bulunur.
  4. C Vitamini alımını artırın: C vitamini kolajen üretimini artırır, bu da sağlıklı tırnak uzatma için önemlidir. Beslenme rejiminizde kivi, yeşil biber, turunçgiller gibi zengin C vitamini içeren gıdalara yer verin.
  5. A Vitamini alımını arttırın: A vitamini de tırnak sağlığı için önemli bir vitamindir. Süt ürünleri, yumurta, yeşil ve sarı renkli sebze ve meyveler gibi A vitamini içeren gıdaların alımına dikkat edin. 
  6. Kalsiyum, çinko, demir, silica gibi mineraller önemlidir: Tırnak sağlığı için kalsiyum, çinko, demir, silica  gibi mineraller önemlidir. Bunların eksikliğinde tırnak sağlığımız olumsuz etkilenir. Örneğin, tırnaklardaki beyaz lekeler, çinko noksanlığının göstergesidir.
  7. Düzenli manikür yaptırın: Düzenli manikür, tırnaklardaki kan dolaşımını artırır, tırnakların hızlı uzamasına neden olur. Bir manikür seti ile bu işlemi evde kendiniz de yapabilirsiniz.
  8. Tırnaklarınıza doğal yağlarla bakım yapın: Argan yağı, aloe vera yağı, badem yağı, hint yağı gibi doğal yağlar bu konuda size yardımcı olacaktır.
  9. Sarımsak ve Limon suyu uygulaması: Bu yöntem ilginç gelebilir, fakat tırnak uzatma konusunda oldukça etkilidir. Bunun için ezilmiş sarımsakları tırnak diplerinize uygulayın. 5-10 dakika bekletin. Sonra ellerinizi yıkayıp limon suyu ile masaj yapın. Limon suyu sarımsak kokusunu giderecektir.
  10. Oje seçimi: Tırnakları besleyici özellikleri olan ojeler kullanın.