Uykusuzluk için beslenme rejiminiz de çok önemlidir. Örneğin triptofan içeren süt ürünleri, kuru yemişler, muz gibi gıdalar, sorununuzu çözmede size yardımcı olabilir. Triptofan, bir amino asittir ve sinir sistemini düzenleyerek serottonin ve melatonin hormonlarının üretimini artırır. Bu iki hormon da uyku düzeninizin sağlanmasında önemli rol oynar. Yine özellikle kompleks karbonhidratlar, magnezyum ve kalsiyum içeren gıdalar da  bu konuda size yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda uykusuzluğa ne iyi gelir sorusuna cevaplar bulabilirsiniz;

  1. MUZ: Muz besleyici değeri yüksek bir meyvedir. Hem potasyum hem de magnezyum açısından zengindir. Tok tutucu özelliği vardır , hazmı kolaydır. En önemlisi ise muzun L-triptofan içermesidir. Beyindeki serotonin ve melatonin hormonlarının üretimini artırarak, uykusuzluğa iyi gelir. Yatmadan biraz önce yiyeceğiniz bir muz doğru bir tercih olacaktır.
  2. VİŞNE ve VİŞNE SUYU: 2001 yılında Texas Health Science Center tarafından yapılan bir araştırmada, vişnenin içinde yüksek oranda melatonin olduğu saptanmıştır. Melatonin etkili ve dinlendirici bir uyku için önemlidir, uyku düzenini sağlar. Melatonin hormonu vücut tarafından sadece gece ve karanlıkta salgılanır. Yapılan bu çalışma da vişne suyunun melatonin hormonunu uyardığı ve harekete geçirdiği tespit edilmiştir.
  3. YER FISTIĞI EZMESİ: Bir adı da Amerikan Fıstığı olan yer fıstığı, besleyici değeri yüksek bir gıdadır. Bir çok vitamin ve mineral içerir. Ama asıl özelliği, beyni rahatlatıcı etkisi olan triptofan içermesidir. Gece yatmadan önce ince bir tam buğday ekmeğine sürüp yiyeceğiniz yer fıstığı ezmesi ve ılık bir bardak süt uykusuzluğa iyi gelir.
  4. TAHILLAR: Tahıllar, karbonhidrat açısından zengin gıdalardır. Karbonhidrat açısından zengin gıdalar, beyindeki serotonin hormonunun artmasına neden olurlar. Serotonin hormonu, mutluluk hormonudur ve vücudu rahatlatıcı etkisi vardır. Mesela akşam yemeğinden sonra yoğurt, yulaf ezmesi ve meyve dilimleri ile hazırlayacağınız basit ve sağlıklı bir tatlı, kolayca uyumanızı sağlıyacaktır.
  5. PEYNİR: Tüm peynir çeşitleri triptofan içerir. Bu amino asit, en çok lor ve çökelek türü peynirlerde bulunur.
  6. KURU YEMİŞLER VE TOHUMLAR: Ceviz, kabak çekirdeği, susam iyi birer L-triptofan kaynağıdır. Susam aynı zamanda iyi bir karbonhidrat ve protein kaynağıdır. Tabi susamdan yapılan tahin de tercih edilebilir. Besleyici değeri yüksek olan kabak çekirdeği sadece iyi bir çinko deposu değil, aynı zamanda iyi bir magnezyum deposudur. Magnezyum ise stres azaltıcı ve vücudu ve özellikle yorgun kasları rahatlatıcı bir mineraldir.
  7. ILIK SÜT: Tüm süt ürünleri, L-triptofan içerir. Süt aynı zamanda iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyumun da vücudu yatıştırıcı etkisi vardır. Yatmadan önce ılık ballı süt içmek hem besleyici hem de uykusuzluk için faydalı olacaktır.
  8. BİTKİSEL ÇAYLAR: Bazı bitkisel çayların da ( Örneğin papatya çayı gibi ) yatıştırıcı etkisi vardır. Bu çaylardan da yararlanabilirsiniz ama şunu unutmayın; şekerin uyarıcı etkisi nedeniyle çayları şekersiz tüketmelisiniz! Mutlaka tatlandırmak istiyorsanız baldan yararlanabilirsiniz.