Uykusuzluk, uykuya dalma ve uyku halinde kalmada zorluk çekilmesi olarak tanımlanabilir. Tıptaki adı Insomnia'dır. Uykusuzluk, başta beyin olmak üzere tüm vücudu etkiler. Uykusuz bir geceden sonraki gün durumunuzu düşünün. Büyük bir ihtimalle tüm günü bitkin ve yorgun geçirmişsinizdir. Bu yazımızda uykusuzluğunuza çare olabilecek önerileri size sunmaya çalışacağız:

 1. Her şeyden önce uykusuzluğunuzun nedenini keşfetmeye çalışın. Uykusuzluğunuzun nedeni, stres veya depresyon olabilir. Huzursuz bacak sendromu, uyku apnesi gibi hastalıklar da olabilir. Kullandığınız ilaçlara da dikkat! Zayıflama ilaçları, alerji ilaçları, ağrı kesiciler, antidepresanlar, antihistaminlerin ya da aşırı dozda kafein kullanımının uykusuzluğun nedeni olabileceğini unutmayın! Kullandığınız gıda takviyelerini de gözden geçirin. Örneğin ginseng’in başta bağışıklık sistemini güçlendirmek olmak üzere bir çok faydası vardır, fakat uzun süre ve devamlı yüksek dozda kullanımı da uyku sorunlarına yol açabilir. Uykusuzluğunuzun nedeni bilinirse, sorunu çözmek kolaylaşacaktır. 
 2. Yatak odanızı gözden geçirin. Yatak odanızın düzenli ve rahat bir ortam olması önemlidir. Ayrıca gün içinde havalandırılmasına da dikkat etmelisiniz. Bir önemli nokta da yatak odanızın yeterince karanlık olmasıdır. Bu nedenle yatak odası için koyu renk perde seçimi doğru bir tercihtir. Çünkü vücudun uyku düzenini sağlayan Melatonin hormonu ancak karanlıkta salgılanır. Yatak odanızın ısısı da çok önemlidir. Yatak odanız ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.
 3. Gürültülü bir ortam da uykuya dalmanızı güçleştirebilir. Örneğin trafik gürültüsü... Yatak odanızın gürültüden uzak olması önemlidir. Yani uykunun bir diğer düşmanı da gürültüdür. Buna eşinizin horlaması da dahil!
 4. Sağlıklı bir uyku düzeni için iyi alışkanlıklar edinin. Örneğin her gece aynı saatlerde yatağa girmeye çalışın. Bu alışkanlığa vücudunuz da cevap verecektir. Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında oturmanız da uykusuzluğun nedeni olabilir. Şunu da unutmayın ki, yatak odanız ne TV seyretme ne de yemek yeme yeridir. Yatak odanız sadece uyumak içindir. Eğer yatağa girdiğinizde 20 dakika içinde uykuya dalma konusunda zorlanıyorsanız, bir sağa bir sola dönmek yerine kalkıp başka bir odaya geçip, gazete, kitap okuyun veya üşenmeyip kendinize  sizi rahatlatıp uykunuzu getirecek bir bardak ılık ballı süt hazırlayın. Tekrar uykunuz gelmeden yatağa dönmeyin.
 5. Öğleden sonra yaptığınız kısa süreli şekerleme uykularından vazgeçin. Yapılan araştırmalarda, uyku sorunu çeken bir  çok  insanın, öğleden sonra kısa süreli kaçamak uykular yaptığı tespit edilmiştir. Tabi bu herkes için geçerli olmayabilir ama uykusuzluk sorunu çekiyorsanız nedeni bu olabilir.
 6. Eğer yoğun çalışıyorsanız, gece yatmadan önce ertesi gün yapacaklarınızın bir listesini çıkarın. Böylece yatağa girince ertesi gün yapacaklarınızı düşünmek zorunda kalmazsınız. Yapacaklarınızı bir yere yazmak, hem sizi hem beyninizi rahatlatır. Aksi takdirde bunları düşünüp uykunuzu kaçırabilirsiniz. 
 7. Vücudunuzu rahatlatma tekniklerini öğrenin. Mesela Yoga hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatır. Günde 30 dakika beden ve zihnin rahatlatılması, akşam uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir.
 8. Spor...Evet yine her şeye iyi gelen spor, uykusuzluğa iyi gelebilir. Uzmanlar, genellikle sabah saatlerinde yapılacak, yüzme, yürüyüş, bisiklete binmek gibi egzersizlerin vücudu çalıştırıp, yoracağını, bunun da uykuya dalmayı kolaylaştıracağını savunuyorlar. Tabi aşırıya kaçmamalısınız, aşırı yorgunluk da uykuya dalışı güçleştirebilir. 
 9. Kafein, nikotin ve alkol alımını azaltın. Bu maddelerin vücudu uyarıcı etkileri vardır. Uykusuzluğunuzun nedeni akşam üstü içtiğiniz bir fincan kahve veya akşam yemeğinizde içtiğiniz kola da  olabilir.
 10. Akşam yemek seçimine dikkat edin. Özellikle yağlı, baharatlı ağır yemeklerden kaçının. Akşam yenilen bu tür yemekler, sindirim sisteminizin daha çok çalışmasına neden olacak, sizin de uykuya dalmanızı güçleştirecektir. Akşam yemeklerini hafif seçerek, hem midenize iyilik etmiş olursunuz, hem de uyku ve kilo alma sorunu yaşamazsınız. 
 11. Uyku haplarından medet ummayın. Bu tür ilaçların alışkanlık yapabileceğini ve yan etkileri olduğunu unutmayın.
 12. Son olarak uyku sorunu için Melatonin veya Valerian Root (kedi otu)  gibi takviyelerden de faydalanabilirsiniz. Daha önce belirttiğimiz gibi melatonin, uyku düzenini ayarlayan bir hormondur. Ayrıca jet lag sorununa da iyi geldiği tespit edilmiştir. Doktorunuza danışarak bu takviyeyi kullanabilirsiniz. Veya melatonin içerdiği saptanan vişne tüketebilirsiniz. Kedi otunun ise yatıştırıcı etkisi, yüz yıllardan beri bilinmektedir. Tablet olarak veya çayından faydalanabilirsiniz. Kedi otu tabletlerini kullanacaksanız, 30 günden fazla kullanmamalısınız. Kedi otunun uzun süre kullanılınca, baş ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkileri olabiliyor. Ayrıca hamile ve emziren annelerin ve başka yatıştırıcı ilaç alanların da kullanmaması gerekir.