Yeşil çay, Camelia Sinesis bitkisinden elde edilmiş, okside olmamış çay yaprağıdır. Aslında siyah çay, Oolong çayı denilen beyaz çayın da kökeni aynı bitkidir. Siyah çay tamamen fermante edilmiş hali, Oolong çayı yarı fermante edilmiş hali, yeşil çay ise fermantasyondan geçmemiş halidir. Yeşil çayın geçmişi eski Çin uygarlığına kadar uzanıyor. Eski dönemlerde enfeksiyonlarda, sindirim sorunlarının giderilmesinde kullanılmıştır. Bugün ise her geçen gün yeşil çayın faydalarına bir yenisi eklenmektedir.

Zengin bir antioksidan kaynağı olan yeşil çayın faydalarına geçmeden önce kısaca içeriğindeki maddelere göz atalım:

 • Flavonoidler: Bitkiye kendi rengini veren antioksidanlardır.
 • Kateşinler: Çay yaprağında bulunan en az A; C; E vitamini kadar antioksidan etki gösteren maddeler.
 • Polifenoller: İçeriğinde Kateşin ve Flavonoidlerin bulunduğu geniş bir antioksidan grubu.

yeşil çayın sağlığımız için faydaları

Yeşil Çayın Faydaları:

 1. Kanserle mücadelede: Yeşil çayın içeriğindeki Kateşinler ve Flaovonidler, serbest radikallerin DNA lara zarar vermesini engelleyerek, kanser riskini azaltır.
 2. Bağışıklık sistemi: Yeşil çayın içeriğindeki antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir, başta soğuk algınlığı , grip olmak üzere bulaşıcı hastalıklara karşı sizi korur. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini vardır.
 3. Yüksek tansiyon, kolestrol ve kalp sağlığı: Yeşil çay, yüksek tansiyona neden olan angiotensini baskılıyarak, tansiyonun yükselmesini önler. Kolestrol ve özellikle LDL seviyesini düşürerek kalp krizi riskini azaltır.
 4. Diyabet: Kan şekeri yaşla birlikte yükselme eğilimindedir. Yeşil çayın içeriğindeki polifenoller, kan şekerinizin düşük kalmasına yardımcı olur.
 5. Ağız sağlığı: İçeriğindeki kateşinler aynı zamanda antibakteriyel özellik taşırlar. Bu nedenle yeşil çay içmek diş çürüklerine karşı da sizi korur. Dişlerdeki, plak oluşumunu azaltır. Ayrıca ağız kokularına karşı da etkilidir.
 6. Kemik sağlığı: İçeriğindeki flororide, kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olur. Romatizma ve kıkırdak dokular içinde yararlıdır.
 7. Alzheimer ve Parkinson: İçeriğindeki polifenollerin beyindeki hücre hasarlarını önleyerek öğrenme ve hatırlama faaliyetleri için de yararlı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yeşil çayın, asetilkolini azaltarak, Alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlattığı görülmüştür.
 8. Obezite: Yeşil çay, yağ hücrelerine glikoz girmesini engelleyerek obeziteye karşı sizi korur. Metobolizmayı güçlendirerek vücuttaki yağların yakılmasına yardım eder.
 9. Viral Hepatit tedavisi: İçeriğindeki kateşinlerin viral hepatit tedavisinde de yararlı olduğu tespit edilmiştir.
 10. Astım ve Alerji: İçeriğindeki teofilinin astım semptomlarını azalttığı görülmüştür. İçeriğindeki EGCG (Epigallocatechin Gallate) ise alerji semptomlarını hafifletmektedir.
 11. Sportif performans: Yeşil çay, enerji seviyenizi yükseltir.Yağ yakımını hızlandırır.
 12. Cilt güzelliği: Yeşil çayın içeriğindeki antioksidanlar, cildimizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyarak erken kırışıklıkları ve cilt yaşlanmasını önler. Ayrıca cilt kanserine karşı da koruyucudur.

Görüldüğü gibi yeşil çayın faydaları oldukça fazladır, fakat yeşil çay tüketirken aşırıya kaçmamak ve kafein içerdiğini unutmamak gerekir.