Kendinizi hiçbir şey yapamayacak kadar yorgun mu hissediyorsunuz? Gün boyu yorgunluk ve bitkinlik hissi sizi esir almış durumda mı? O zaman enerji seviyenizi yükseltmek için bir şeyler yapma zamanınız gelmiş demektir. Bunu doğru ve dengeli bir şekilde beslenerek, yaşam tarzınız ile ilgili doğru kararlar alarak başarabilirsiniz:

 1. Her şeyden önce güne iyi bir kahvaltı ile başlayın. Tüm gece boyunca aç kalmış vücudunuzun, enerji seviyesini yükseltmesi için buna ihtiyacı vardır. Sabah öğünlerini atlamayın ve diğer öğünlere göre daha iyi beslenin. Tercihiniz tam tahıllardan üretilmiş ürünlerden yana olsun. Kahvaltılık gevrekleri ve özellikle yulafı da tercih edebilirsiniz. Bu tür gıdalar, kan şekerinizi dengede tutarak hem sizin kolayca acıkmanızı önler, hem de enerjinizi arttırır. Bu beslenme rejimi sadece sizi enerjik kılmaz, aynı zamanda kilo sorunu ile de uğraştırmaz.
 2. Öğünleriniz küçük olsun. Aşırı yemek de yorgunluğa sebep olur. Dengeli ve makul ölçüde yenen yemekler ise yorgunluk hissi vermez ve gün içinde enerji seviyenizi korumanıza yardımcı olur.
 3. Magnezyum içeren gıdaların alımını arttırın. Magnezyum önemli bir mineraldir ve insan vücudunda 300'den fazla biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde rol oynar. Buna vücuttaki glikozun enerjiye dönüştürülmesi de dahildir. Eğer vücudunuz yeterli ölçüde magnezyum alamamışsa kendinizi yorgun hissedersiniz. Günlük diyetinize, badem, fındık gibi kuru yemişleri, ay çekirdeği, susam gibi tohumları, tahılları, incir, balık gibi magnezyum içeren gıdaları mutlaka ekleyin. Aşırı ölçüde alınan şeker, kafein, alkolün de vücut da magnezyum noksanlığına yol açacağını unutmayın.
 4. Vücuttaki demir eksikliği de kendinizi yorgunluk hissine neden olur. Vücudunuzun enerjik kalabilmesi için demire ihtiyacı vardır. Demir mineralinin en önemli foksiyonu, vücudun tüm organ ve kaslarına oksijen taşımasıdır. Vücuttaki demir seviyesi düştüğü zaman, oksijen seviyesi de düşer ve kendinizi yorgun hissedersiniz.Diyetinizde üzüm, pekmez, yulaf, et, yumurta, ıspanak gibi demir içeren gıdalara mutlaka yer verin. Birbirlerinin vücut tarafından emilimlerini bozdukları için demir içeren gıdalar ile kalsiyum içeren gıdaları bir arada kullanmamaya özen gösterin.
 5. Glisemik indeksi düşük olan bakliyat, kuru yemiş, tahıllar, yoğurt gibi besinler öğünlerinizde mutlaka bulunsun. Bu gıdalar kan şekerinizi dengeleyerek hem sağlıklı kalmanızı sağlar hem de yorgunluk hissi vermezler.
 6. Gece yatmadan önce aldığınız gıdalar da yorgunluğunuzun nedeni olabilir. Yapacağınız bu hata tüm gece boyunca sindirim sisteminizi çalıştırır, uyku sorunu yaratabilir.
 7. Bol su içerek vücudunuzu devamlı tazeleyin. Özellikle sıcak yaz aylarında günde 6-8 bardak su tüketmeyi asla ihmal etmeyin. Not olarak; soda, kola ya da meyve sularından su ihtiyacınızı karşıladığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
 8. Günlük egzersizi bir alışkanlık haline getirin. Yürüyüş, yüzme, bisiklete binmek vb. aktiviteler beyinde endorfin salgısını arttırarak sizi mutlu edecek ve enerjik kalmanızı sağlayacaktır.
 9. Kendinizi yorgun hissettiğiniz an yaptığınız işi bırakın. 5 dakika basit esneme hareketleri yapın. Eğer zamanınız varsa daha iyi bir sonuç için düzenli yoga yapabilirsiniz.
 10. Soğuk veya ılık suyla yapacağınız bir duş da sizi canlandıracaktır. Özellikle sıcak ve nemli yaz günlerinde bu size iyi gelecektir.
 11. Kendiniz için bir uyku düzeni oluşturmaya çalışın. Her gün aynı saatte yatıp kalkmayı bir alışkanlık haline getirin.
 12. Devamlı yorgunluk hissi yaşıyorsanız tiroid fonksiyonlarınızı kontrol ettirin. Yorgunluğunuzun nedeni tiroid bezlerinizin yeterli ölçüde çalışmaması da olabilir.
 13. Kansızlık sorunu da yorgunluğa neden olur. B12 ve demir noksanlığı ise kansızlığın en önemli nedenidir. Kansızlık özellikle kadınlarda daha sık görülür.
 14. Yorgunluğunuzu arı sütü, polen ve ginseng gibi doğal takviyeleri alarak da giderebilirsiniz. Polen ve arı sütüne karşı alerjisiniz olmadığına emin olmalısınız. Yine ginseng konusunda da dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle kalp rahatsızlığı olanların ve yüksek tansiyon hastalarının kullanmaması gerekiyor. Ayrıca ginsengin uzun süre yüksek dozda kullanımının bazı kişilerde uykusuzluk sorunları yaratabileceği tespit edilmiştir.