Zayıflamak istiyor ve diyet uyguluyorsanız bu yazımız ilginizi çekecektir. Bu yazımızda kolay zayıflama için size destek olacak etkili bazı önerilere yer veriyoruz;

1. Yemek zamanının planlanması: Eğer yemek yeme zamanlamanız doğru ise hem yağ yakmanız kolaylaşır hem de vücudu aşırı insülin salgısından korumuş olursunuz. Bu konuda önerilen zamanlama 3-4 saatte bir yemek yemektir. Öğünlerinizi bu düzene göre ayarlayabilirsiniz.

2. Sabah kahvaltısının önemi: Yapılan araştırmalar sabah kahvaltısını atlayan kişilerin genelde kilo sorunu olan kişiler olduğunu ortaya koymuştur. Eğer güne kahvaltı ile başlamazsanız vücudunuzu açlık moduna iterek günün geri kalanında daha çok yeme ihtiyacı duymanıza neden olursunuz. Ayrıca sabah kahvaltısı atlandığı takdirde stres hormonunun tetiklendiği de tespit edilmiştir.

3. Güne proteinli bir gıda ile başlayın: Güne proteinli bir gıda ile başlamak gün boyu daha az yemenizi sağlayacaktır. Örneğin yumurta öğleye kadar size açlık hissi vermeden tok tutacaktır. Her öğüne önce protein içeren gıdalar ile başlayın. Mesela tavuk ve pilav tüketecekseniz önce tavuğu bitirin. Bu size doygunluk hissi verecek ve  siz de daha az yemek yiyeceksiniz.

4. Hızlı yemek: Hızlı yemek yemekten kaçının ve sadece yemeğinize konsantre olun. Asla başka bir iş yaparken, örneğin TV seyrederken veya bilgisayar kullanırken yemek yemeyin.

5. Gece yemek: Gece uyumadan 3 saat önce yemek yeme işlemini durdurun. Gece yatmadan önce yenen ağır gıdalar vücut ısınızı artırır, kan şekerinizi yükseltir ve sindirim sisteminizi yorar. Daha da önemlisi melatonin hormonunun salgılanmasını engelleyerek uykuya dalmanızı zorlaştırır.

6. Yeterli ölçüde uyku: Yapılan bir araştırma, kadınların % 70’inin tavsiye edilen süreden daha az uyuduğunu ortaya koymuştur. Az uyumak, sizi ertesi gün yorgun hissettireceği gibi aynı zamanda açlık hormonunuzu da devreye sokarak daha çok yemek yemeye yöneltecektir.

yemek planlaması

7. Ne yiyeceğinizi planlayın: Araştırmalar yiyecek planlaması yapan kişilerin çok daha kolay zayıfladığını ortaya koymuştur. Eğer çalışıyorsanız hafta içinde yiyeceğiniz gıdaların bir listesini hazırlayın. Ön hazırlık büyük önem taşır. Örneğin et ve tavuğu marine edip porsiyonlara ayırıp buzluğa koyabilirsiniz. Yine bakliyat tüketecekseniz bunları bir ön haşlama yaparak derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Böylece işten eve geldiğinizde yemek hazırlamanız kolaylaşır. Siz de zamansızlıktan ötürü fast food türü gıdalara yönelmezsiniz.

8. Diyet ürünlere dikkat edin: Diyet ürünleri sizin için hayal kırıklığına dönüşmesin. Diet ürünleri asla sınırsız şekilde yiyeceğinizi düşünmeyin. Unutmayın ki onlar da kalori içerir.

9. Tatlı krizleri: Zaman zaman size kilo aldıracak bazı gıdalara karşı büyük özlem duyabilirsiniz. Bu isteğinizi yenmeyi öğrenmelisiniz. Zararlı bir gıdaya istek duyduğunuz an kendiniz için bir meşguliyet bulun. Bu sevdiğiniz bir iş olsun. 20 dakika geçtikten sonra bu isteğin kalmadığını göreceksiniz. Damak zevkiniz için lüzumsuz kilo almamanız gerektiğini düşünün.

10. Stresten uzak durun: Kadınlar erkeklere göre strese daha yatkındır. Hafif düzeyde bir stresin zararı yoktur. Eğer yoğun bir stres içindeyseniz kortisol hormonunuz harekete geçecek, daha çok acıkacak ve  daha tatlı, yağlı gıdalara yöneleceksiniz. Eğer yoğun stres içindeyseniz stres yönetimi tekniklerine başvurun.

11. Egzersizi unutmayın: Özellikle yüzme, koşmak, tempolu yürüyüş gibi kardio egzersizleri şüphesiz zayıflamayı kolaylaştıracaktır. Aşırıya kaçmamaya dikkat edin, çok yoğun bir egzersiz programı da iştahınızın açılmasına neden olabilir.

12. Cesaretinizi kırmayın: Cesaretinizi kırmayın ve kendinizi başkalarıyla mukayese etmeyin. "Aynı şeyleri yiyoruz o daha çabuk kilo veriyor" psikolojisine asla girmeyin. Herkesin metabolizma hızı farklıdır.