Kemik sağlığı

Kemiklerimiz vücudumuzun destek sistemidir. Ömür boyu bizi taşıyacak kemiklerimize iyi bakmamız ve onları sağlıklı tutmamız bu açıdan çok önemlidir. Kemik sağlığı, beslenme, yaşam tarzı, yapılan fiziksel aktivite ile yakından ilgilidir. Kemiklerimiz, kendini durmadan yeniler. Bu yenilenme olgusu 30 yaşına kadar hızlıdır. 30 yaşından sonra ise sistem tersine döner. Kaybedilen, kazanılandan daha çok olmaya başlar.

Devamını oku...

Stres yönetimi

Stres, modern yaşamın bize getirdiği en önemli problemlerden biridir. Stresin vücudumuzu olumsuz yönde etkilediği ise bilinen bir gerçektir. Bu nedenle stresle nasıl baş edeceğimizi bilmek, yani stres yönetimi önem taşıyor. Stres yönetimi ile ilgili Mayo Klinik (Abd’nin en büyük medikal araştırma firmalarından birisi) tarafından hazırlanmış sekiz önemli ipucu bulunuyor:

Devamını oku...

jojoba yağı

Bir çöl bitkisi olan Jojoba’nın ana vatanı, Kaliforniya, Arizona, Meksika arasında yer alan Sonaran Çölü'dür. Jojoba, bodur, çalımsı, mavimsi yeşil yaprakları ve üzerinde tohumları olan, 150-200 yıl yaşayabilen bir bitkidir. Çöl bitkisi olduğu için çok dayanıklıdır. Kızılderililer, Jojoba’yı keşfetmişler, yıllarca onu yaralarını tedavi etmek için kullanmışlardır.

Devamını oku...

shea yağı

Shea ağacı sadece Afrika’nın tropikal kuşağında yetişir. On beş yıldan sonra meyve vermeye başlar. Shea Yağı, diğer adıyla karite yağı ise bu ağacın meyvelerinden elde edilir. Özellikle Burkina Faso ve Gana’da kadınlar tarafından toplanan karite ağacının meyveleri kurutulur ve ince bir macun haline getirilerek bu yağ elde edilir.

Devamını oku...

Sağlıklı kemikler

Kemik sağlığı için beslenme büyük önem taşır. Aşağıdaki yazımızda kemik sağlığımız için gerekli olan vitamin ve mineralleri görebilirsiniz;

Devamını oku...

argan yağı nedir?

Günümüzde oldukça popüler olan ve kozmetik endüstrisinde, özellikle de saç sağlığına katkısı ile oldukça sık kullanılan argan yağının faydaları yalnızca bununla sınırlı değildir. Bu yazımızda argan yağının faydalarını, sağlık, cilt ve saç bakımı başlıkları altında inceliyoruz;

Devamını oku...