Makyajpuan.com nedir?:

Makyajpuan.com kozmetik ürünlerin kullanıcılar tarafından yorumlandığı ve puanlandığı bir tüketici rehberidir.

Bu site aracılığı ile kullanıcı deneyimleri, ürün bilgileri ve ürün resimlerine ulaşarak kozmetik ürün tercihiniz için yardım alabilir aynı zamanda kullandığınız ürünler ile ilgili yorum yaparak diğer okuyucuları bilgilendirebilirsiniz.

Bu sitede ürün satışı yapılmamaktadır, içeriğinde bulunan ürün ve yorumlar hiçbir şekilde reklam niteliği taşımamaktadır. Makyajpuan.com tamamen bağımsızdır. 

Makyajpuan'a nasıl üye olurum?:

Sitemize sol üst köşede bulunan “Giriş/Kayıt” ya da "Üyelik paneli" linklerine tıklayarak ve kısa üyelik formunu doldurarak üye olabilirsiniz. Üyeliğiniz hemen aktif hale gelir. İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde paylaşılmamaktadır. Herhangi bir üyelik bedeli söz konusu değildir.

Makyajpuan'a neden üye olmalıyım?  Makyajpuan.com’da  neler yapabilirim?:

Makyajpuan.com ‘a üye olarak;

 • Kozmetik rehberine yeni ürün ekleyebilirsiniz,
 • Rehberdeki mevcut ürünlere yorum ekleyebilirsiniz, puanlayabilirsiniz,
 • Ürünlere resim ve video gibi medya dosyaları ekleyebilirsiniz,
 • Favori ürünlerinizin listesini oluşturabilirsiniz,
 • Kullanıcı yorumlarını beğendim/beğenmedim şeklinde değerlendirebilirsiniz
 • Kullanıcıların yorumlarına cevaplar yazarak kullanıcılar ile daha fazla bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Ek olarak üyelerimizin sitemizde yapmış oldukları paylaşımlara bağlı olarak dönem dönem sürpriz kampanyalar yapılmaktadır.

Üye olmayan kullanıcılar neler yapabilir?:

Üye olmadan sitemizde yer alan yorumları okuyabilirsiniz, yorum bırakabilirsiniz. Yorum yazabilmek için üye olmayan kullanıcılara email adresleri ve isimleri sorulur, ek olarak üye mesajları hemen yayınlanırken üye olmadan yapılan yorumlar onay sürecinden geçmektedir. Diğer aktiviteler üyelik gerektirmektedir. Makyajpuan.com 'a üye olmak hem çok kolay hem de hediye kampanyalarından yararlanma fırsatı sunmaktadır.

Profil bilgilerime nereden ulaşabilirim?:

Üyelik girişi yaptıktan sonra "Üyelik Paneli" linkinden bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Profilinizde aşağıdaki bilgileri görebilirsiniz.

 • Profil resminiz. (Yorumlarınızın yanında görünür)
 • Rehbere eklediğiniz ürünler
 • Favori ürün listeniz
 • Geçmiş yorumlarınız
 • Üye profil bilgileriniz ve profil düzenleme adımı

Aradığım ürünü nasıl bulurum?:

Sitemizde çeşitli şekillerde ürün araması yapabilirsiniz. 

Üst menünün altında bulunan arama çubuğunu kullanarak detaylı ürün araması yapabilirsiniz. İlgili anahtar kelime girdikten sonra ürün kategorisi ve marka seçerek aramanızı filtreleyebilirsiniz. 

Bunların dışında en çok görüntülenen popüler ürünleri ya da en yüksek oy alan ürünleri görmek için sol menüdeki bağlantıları kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise ürün kategorisine ulaştıktan sonra sağ köşede bulunan ürünleri sıralama seçeneklerinden dilediğiniz gibi sıralamak olabilir.

Nasıl ürün eklerim?:

Ürün eklemeden önce ilgili kozmetik ürünün rehberimizde mevcut olup olmadığını arama adımlarından kontrol etmelisiniz. Ürünün mevcut olmadığını tespit ederseniz üye girişi yaptıktan sonra göreceğiniz "Kullanıcı Menüsü" altında bulunan "Yeni Ürün Ekle" bağlantısını takip ederek eklemek istediğiniz ürünün "tam ismini" başlık olarak girdikten sonra onay tuşuna basarak ekleme işlemini bitirebilirsiniz. Ürün ekleme adımında "Yorumumu sonra yazmak istiyorum" seçeneğini işaretlerseniz yorum yapma adımı atlanacaktır.

Ürün markasını girerken ambalajdaki tam adını girmeyi unutmayınız. Sitemize daha önce eklenen ürünlerden başlığın nasıl olması gerektiğine dair yardım alabilirsiniz. 

Tüm kontrollere rağmen mükerrer kayıt oluştuğunda yorumunuz ürün ile ilgili ilk açılan başlığın altına taşınır. 

Nasıl yorum yazarım?:

Yorum yazmak istediğiniz ürüne arama yaparak ulaşabilir ya da rehbere kendiniz ürün ekleyebilirsiniz, bu ürüne tıkladığınızda sayfanın en altında ya da ürünün tanıtım bölümünde "Yeni Yorum Ekle" linkini göreceksiniz. 

Nasıl resim eklerim? Ne tür resimler eklemeliyim?:

Yeni ürün ekleme sayfasında resim ekleme adımını "medya yükle" adıyla göreceksiniz. Bu adımı kullanarak rehbere yeni eklediğiniz ürüne resim ekleyebilirsiniz. Resimlerin kullanıcıları bilgilendirecek nitelikte olması ve yorumlarınızın daha popüler olması için resimleri cildinizin bir bölümünde kullandığınız şekliyle yüklemeniz faydalı olacaktır. Başkasına ait, telif hakkı içerebilecek resimler onaylanmamaktadır. 

Resim ekleme kuralları nedir?:

Resimlerde boyut kısıtlaması bulunuyor. Maksimum 300 kb'a kadar resimler yüklenebilmektedir. Resimler 4 adet ile sınırlıdır.

Eğer yükleyeceğiniz resim boyutları site kurallarını aşıyor ise microsoft picture manager'ı ya da online olarak http://www.picresize.com adresini kullanarak resimlerinizi küçültebilirsiniz. Yine de hata mesajı alıyorsanız ilgili resmi site yönetimine gönderebilir, yüklenmesini sağlayabilirsiniz. 

Ürün puanı nasıl hesaplanıyor?:

Ürünlerin 4 başlıkta puanlanması istenmektedir. Bu değerlendirmelerinize göre ürünün ortalama puanı oluşturulmaktadır.

İlgili özelliklerin puanlama ağırlıkları aşağıdaki gibidir;

 • Fiyat (1 yıldız çok pahalı, 5 yıldız çok ucuz) %20

 • Kalite (1 yıldız çok kötü. 5 yıldız çok iyi) %30

 • Ambalaj Kalitesi (1 yıldız çok kötü. 5 yıldız çok iyi) %15

 • Bu ürünü tekrar alır mısın? (1 yıldız kesinlikle almam. 5 yıldız kesinlikle alırım) %35

Bu puanlara ek olarak  ürünü diğer kullanıcılara tavsiye edip etmediğiniz sorulmaktadır. Evet/Hayır şeklinde işaretleme yaparak özet bir görüş belirtmiş olursunuz.

Ne tip yorumların yapılması uygun değildir?:

Hakaret içeren, uygunsuz dil kullanılan, kullanıcıları yanıltmaya yönelik, spam içerikli, yorumlar uygun değildir. Daha fazla bilgi için "kullanıcı sözleşmesi" ni inceleyiniz.

Yazdığım yorumu değiştirebilir miyim?:

Yazdığınız yorumları ilgili yorum içinde bulunan "değiştir" linkini takip ederek değiştirebilirsiniz. Değiştirilen yorumlar kötüye kullanımı engellemek için kısa bir onay sürecine girebilmektedir. 

Diğer üyelerin yorumlarına görüş bırakabilir miyim?:

Makyajpuan.com'da  bilgi paylaşımını arttırmak amacıyla yazılan yorumlara cevap verme özelliği bulunmaktadır. Cevap yazmak istediğiniz yorumun altında yer alan "Yorum değerlendirmeleri" linkini takip ederek ilgili yoruma ve yorumcuya görüş bildirebilir, sorular sorabilir, ek bilgi verebilirsiniz. 

Ürünleri favoriler listeme nasıl alırım?:

İlgili ürün başlık detayında  "Favoriler Listeme Ekle" tuşunu kullanarak ürünü favori listenize alabilir, bu ürünle ilgili girilen görüşleri daha kolay takip edebilirsiniz.

Ürünlerin kaç kere görüntülendiğini takip edebilir miyim?

İlgili ürün başlık detayında ürünün kaç kere görüntülendiğini gösteren bir sayaç bulunmaktadır 

Uygunsuz, site kurallarına aykırı ve yanıltıcı olduğuna inandığım bir yorum gördüm. Ne yapmam gerekiyor?:

Yorum detayında beliren "bu yorumu ihbar et" linki ile, İletişim formunu kullanarak ya da info @ makyajpuan.com email adresine direk mail atarak bizi bilgilendirebilirsiniz. 

Daha fazla yardım almak istiyorum ya da herhangi bir konuda sorum var, site yöneticilerine nasıl ulaşabilirim?

İletişim formunu kullanarak ya da info @ makyajpuan.com email adresine mail atarak bize ulaşabilirsiniz.

Twitter sayfamız için tıklayınız.

Facebook sayfamız için tıklayınız.